Koblihy patří k jedné z nejslavnostnějších sladkých pochoutek v Čechách i na Moravě už od středověku. Pekly se při všech významných církevních svátcích, ale spojené jsou nejvíc s masopustem – ve středověku slovo koblih symbolizovalo právě masopust. K tomuto veselému svátku patří průvod symbolických masek a hodováním s tancem, po kterém následuje až do Velikonoc čtyřicetidenní půst. Nejen každý kraj, ale i řada rodin má svůj tradiční tajný recept, předávaný z generace na generaci. Zkuste letos připravit svým blízkým i koledníkům ty nejlepší masopustní koblihy podle našeho vyzkoušeného receptu– nadýchané, dokřupava a dozlatova usmažené a s poctivou domácí náplní. Budou se v ústech sladce rozplývat a během chvilky se po nich jen zapráší. A to bude dobře. Nejlepší jsou totiž čerstvé a ještě vlažné.
- Množství: 12 koblih
- Příprava: 110 minut (hlavně kynutí)
- Smažení: 45 minut
- Náročnost: náročné
- 500 g hladké mouky
- 55 g krupicového cukru
- 30 g droždí
- 3 žloutky
- 250 ml vlažného mléka
- 50 g povoleného másla
- 2 lžíce rumu
- špetku soli
- špetka mletého muškátového oříšku
- 0,5 lžičky nastrouhané citronové kůry
- domácí marmeládu na plnění koblih
A jak postupovat?
Nejdříve je potřeba si připravit ze surovin kvásek. Ve středně velké misce si rozetřete kostku droždí se lžičkou cukru na tekutou kaši. Do kaše přidejte lžíci mouky a 100 ml vlažného mléka. Promíchejte a nechte kvásek pod utěrkou vzejít.
V jiné misce si připravte máslový „krém“. Rozetřete povolené máslo se zbývajícím cukrem. Přidejte žloutky, rum, špetku soli a muškátového oříšku a půl lžičky nastrouhané citronové kůry. Suroviny společně dobře umíchejte.
Do velké mísy nasypte mouku, k ní přidejte připravený kvásek i máslový „krém“. Míchejte a po částech do těsta přidávejte zbylé teplé mléko (150 ml). Těsto zpracujte robotem nebo rukama. Vznikne vám hladké nelepivé těsto. Bochánek těsta poprašte moukou a dejte ho kynout pod utěrku na teplé místo na 60–80 minut.
Vykynuté těsto si rozdělte na 12 stejných dílků a rukama z nich uválejte 12 malých bochánků. Bochánky nechte kynout dalších 20–30 minut pod utěrkou.
V hrnci nebo vysoké pánvi si rozehřejte olej. Koblihy smažte z každé strany minimálně dvě minuty dozlatova a do oleje je opatrně vkládejte nakynutou stranou směrem dolů (pro správný tvar koblih každý bochánek před vložením do oleje mírně stlačte, aby byl plošší).
Usmažené koblihy dejte oschnout na papírové utěrky na mřížku. Vychladlé koblihy poprašte moučkovým cukrem, nařízněte je úzkým dlouhým nožem do jejich středu a plničkou nebo cukrářským sáčkem je naplňte svou oblíbenou domácí marmeládou.
Tip Slavnostní koblihy a spoustu dalších dobrot připravíte na moderní sklokeramické varné desce MORA VDSS 654 FFW. Disponuje čtyřmi Hi-Light varnými zónami, z toho dvěma DuoZónami pro vaření v různě velkých nádobách. Intuitivní dotykové ovládání s plynulou regulací výkonu zabírá minimum místa, ale stále poskytuje perfektní přehled o vaření. Deska s nosností až 100 kg má šikovnou funkci KeepWarm pro udržování pokrmu při teplotě 70 ˚C, funkci Pause pro přerušení varu s automatickým návratem k původnímu nastavení, dětský zámek i časovač. V elegantním bílém provedení bez rámečku se zkosenou přední hranou se bude skvěle vyjímat na jakékoliv pracovní desce a stojí 7 990 Kč.
Další recepty najdete zde: https://www.mora.cz/receptar/
MORA PLNÁ ŽIVOTA - www.mora.cz
MORA a příjemné chvíle s rodinou u dobrého jídla patří dohromady už bezmála dvě stě let. I pro letošní rok je připraven dárek – všichni, kdo si koupí jakoukoliv vestavnou troubu MORA, dostanou navíc 6 kg mouky. Mohou tak v nové troubě rovnou připravit spoustu dobrot pro své blízké. A k indukční varné desce z řady VDIT získají kvalitní nerezovou pánev zdarma. Více o akcích na www.mora.cz v sekci „Promo Akce“.