Ingredience
Postup
Kynuté těsto
Nejdříve si zaděláme kvásek. 100 ml teplého mléka osladíme lžičkou cukru a rozdrobíme do něj droždí. Zamícháme a počkáme až droždí vykyne a začne dělat puchýřky.
Mezitím do mísy prosejeme mouku, přidáme špetku soli, nastrouhanou kůru a zbytek cukru. V mouce uděláme důlek a do něj dáme rozpuštěné, vychladlé máslo, žloutek, vykynuté droždí a zbytek mléka. Pořádně vymícháme těsto. Těsto musí být hladké, nesmí se lepit na stěny mísy a v závěru se na něm začnou dělat bubliny. Poprášíme moukou, zakryjeme utěrkou a necháme asi hodinu kynout na teplém místě.
Povidlové buchty
Těsto pak rozválíme na válu na centimetr silnou placku a tu rozdělíme nožem na čtverečky 5x5 cm. Na pekáček nebo do skleněné mísy se vleze 15 buchet z tohoto množství těsta. Na každý dáme lžičku povidel. Každý čtvereček spojíme do uzlíčku. V pekáči rozpustíme máslo a každou buchtu v něm vyválíme ze všech stran nebo pomažeme mašlovačkou. Buchty pokládáme uzlíkem dolů těsně vedle sebe. Pak je necháme v pekáči čtvrt hodiny kynout.
Ohřejeme troubu na 200 stupňů, buchty necháme 10 minut péct a na dalších 15 minut trochu ztlumíme. Upečené buchty potřeme rumem se dvěma lžícemi horké vody a trochou cukru. Vychladlé buchty pocukrujeme. Je lepší udělat hned dvojitou dávku a dát je rovnou do hlubokého plechu. Jsou totiž výborné, a hlavně když jsou čerstvé, hned se po nich zapráší.
Doporučujeme vyzkoušet také s povidly z hrušek